Skip to content

Zasekni

  • Byznys
  • Domácnost
  • Ekonomika
  • Elektro
  • Internet
  • IT
  • Láska
  • Mobil
  • Výrobky
  • Vztahy
  • Zdraví
  • Ženy
  • Zvířata

Vybudujeme japonskou zahradu!

Posted on 12. 6. 201912. 6. 2023 By devene
Domácnost

Pro japonské zahrady jsou typickými rostlinami sakura, azalka, bambus, javor a samozřejmě různé bonsaje. Další charakteristickým znakem je použití prvků vytvořených pomocí vody, kamene a písku. Tyto zahrady jsou místy odpočinku a klidu. Můžeme se zde procházet po upravených cestičkách, posedět na lavičce či v altánku, pozorovat z můstku nad jezírkem rybky, těšit se pohledem na krásné kompozice živých i neživých zahradních prvků.
kamenná cestička
 
Základ tohoto zahradního stylu pochází z Číny. Japonci ho ovšem „vypilovali“ k dokonalosti. První zahrady vytvářeli už v 6. století ve městě Kjóto. Rychle se rozšířily po celém Japonsku. Ve středověku začalo docházet k rozdělování zahrad do skupin podle účelu a osob, které je využívají. Jsou to zahrady parkové, rezidenční, čajové, meditační a suché. Japonské zahrady jsou charakteristické tím, že každý detail má svůj význam. Například umístění a tvar pískového pole, kamene nebo i větvičky. Umění vytváření těchto zahrad ovládají samozřejmě nejlépe mistři oboru z Japonska. Ovšem zahraniční mistři zahradníci se od nich pilně učili a učí. Takže zahrady tohoto stylu jsou dnes oblíbené prakticky po celém světě! Pokud nám tento styl „padl do oka“, určitě i u nás najdeme ty pravé profesionály, kteří ho umí! Vytvoření velké japonské zahrady necháme určitě na nich. Pokud nemáme k dispozici dostatečný prostor na zahradu celou, můžeme vytvořit třeba jen takový japonský koutek, terasu nebo předzahrádku. Pokud se do takového projektu pustíme sami, je potřeba nastudovat alespoň základní informace a znát použití hlavních prvků.
 
Rostliny
Na záhony a k cestičkám se sázejí azalky, sakury, javory, bambus. Samozřejmě také bonsaje, které se umisťují i do různých nádob. K vodě a do vody se dávají hlavně kosatce a lekníny. Japonští mistři to nepřehánějí s barevností. Říkají, že pokud je v zahradě příliš mnoho barev, působí to disharmonicky a způsobuje chaos.
 alpská růže
Voda
Ta by zde chybět neměla. Ve velkých zahradách se vytváří potoky, jezírka, vodopády. Pokud na tyto prvky nemáme dostatek místa, můžeme vybudovat alespoň malé jezírko.
 
Písek a kámen
Prvky tvořené kameny, štěrkem a pískem jsou využívány především v tzv. zahradách suchých. V místech, kde není možné použití vody, nahrazují ji symbolicky. Písek a štěrk, pokud jsou ve vhodné úpravě, představují vodní hladinu. Velké kameny nahrazují vodopády a také hory. Ploché kameny jsou zase výborným materiálem pro budování zahradních cestiček.

Navigace pro příspěvek

❮ Previous Post: Jak si ohlídat víc aut?
Next Post: Nebankovní hypotéka je nejlepší volba! ❯

Podobné příspěvky

Domácnost
Soda – levný a výkonný čistič a eliminátor zápachu
22. 12. 2021
Domácnost
Připravte svou domácnost na příchod miminka
13. 1. 2020
Domácnost
Vyzrajte na ceny energií
28. 3. 2022
Domácnost
Chytrá domácnost je už jenom to, že vlastníte chytrou televizi. Podívejte se jestli patříte mezi tyto lidi.
23. 2. 2022

© Zasekni.cz

Theme: Oceanly News by ScriptsTown

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím