Kdo se rád pohybuje v přírodě, musí počítat s tím, že může chytit klíště. Toto nebezpečí vám, ale hrozí i v případě, že chováte psa nebo kočku. Po přisátí klíštěte hrozí dvě nebezpečná onemocnění. Klíšťová encefalitida a borelióza. Obě onemocnění jsou velmi nebezpečná a hrozí i trvalé zdravotní následky. Výskyt klíšťat ovlivňuje i počasí. Klíšťatům vyhovuje vlhké prostředí. Bohužel ani silné mrazy a množství sněhu tento nepříjemný hmyz nevyhubí. Naopak jim nesvědčí holomrazy a velmi suchá období. Na některých územích naší republiky je výskyt klíšťat hojnější. Proti onemocnění klíšťovou encefalitidou se můžete chránit očkováním. U lymské boreliózy to bohužel možné není. Lymská borelióza může způsobit velmi nepříjemné trvalé následky. Místo po odstranění klíštěte pravidelně sledujte. Budete-li mít podezření na onemocnění, vyhledejte lékaře. Včasné léčení může eliminovat možné trvalé následky.
Jak poznáte, že máte boreliózu? Můžete se cítit jako při chřipce. Bolest svalů, bolest kloubů a hlavy, silná únava nebo bolest v krku. Zpozornět byste měli pokud se vám objeví červená skvrna kolem místa, kde bylo klíště přisáto. Skvrna může být od středu bledá. Pravidlo to není. Lékař vám v takovém případě pravděpodobně předepíše antibiotika.
Před onemocněním se snažte chránit dodržováním preventivních opatření. V případě, že k přisátí klíštěte dojde, snažte se ho odstranit co nejdříve odstranit. Postižené místo ihned dezinfikujte. S větším výskytem klíšťat byste měli počítat především při pohybu v listnatých lesích nebo na loukách a vlhkých místech. Do přírody noste nejlépe dlouhé kalhoty a ponožky. Využít můžete i postřiky proti klíšťatům. Po pobytu v přírodě se pečlivě prohlédněte. Chraňte i své domácí mazlíčky. Před nákazou chráníte nejen je, ale také sebe. Psům i kočkám můžete aplikovat spot-ony určené proti klíšťatům nebo speciální proti klíšťové obojky.