Přestože je kopřiva pro mnohé zahradníky plevel, pro milovníky bylin je hotovým pokladem. A to opravdu nejen na území Evropy, ale sklízet ji mohou i v Americe. První setkání s touto rostlinou nebývá sice příliš přátelské, protože tím, že je vybavena ostrými chloupky, často dojde k popálení kůže. Které lze při jejím sběru lehce vyřešit nasazením rukavic. Už v době bronzové se z kopřivy vyrábělo vlákno, ze kterých se vyráběly oděvy. Sloužila zároveň jako potravinářské barvivo a dokonce se z ní vyráběl i papír. Kopřivy hrály v minulých časech velkou úlohu i v duchovním světě. Položením na práh domu se zahánělo zlo, ve stájích se její pomocí měla navýšit dojivost krav. A rovněž ochránit před čarodějnicemi. Moudré bylinkářky z ní už v té době vařily odvary, které pomáhaly při bolestech zubů, kloubů, či ulevovaly při dýchacích problémech.
Obliba kopřivového čaje se udržela až do dnešních dnů. A její léčebné účinky už potvrdila moderní věda. Tím, že v sobě kopřiva dvoudomá nese opravdu velké množství vitamínů a minerálů, hlavně velký podíl železa, je vyhledávanou bylinou v lidovém léčitelství dodnes. Nejenže podporuje funkci močových cest, ledvin a jater, ale dokonce čistí i krev. Čaj z kopřiv obsahuje i velké množství antioxidantů, které pomáhají při léčbě kardiovaskulárních onemocnění a snad i pomáhají zpomalovat stárnutí.
Tím, že usnadňuje tělu se zadržováním vody, bývá vítaným pomocníkem při nadměrném pocení, otocích končetin, celulitidě či potížích při hubnutí. Kopřivový čaj ale pomáhá i tam, kde by to asi nikdo nečekal. Jeho blahodárné účinky ocení lidé s problematickou pletí, kdy v mnoha případech s jeho pomocí bylo vyléčeno akné, či urychleno hojení rány. Rovněž lze čaj z kopřivy využít i v péči o vlasy. Dodá jim lesk, http://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/lesk-a-bida-designbloku-kdo-letos-uspel-a-kdo-propadl zpevní je a zbaví nežádoucích lupů. Mnozí majitelé už mají ve své zahradě namísto květin záhon kopřiv. Které toho umí opravdu hodně. Ať už je čaj z čerstvě natrhaných kopřiv, anebo sušených.