Peníze určují úroveň a svobodu našeho žití.

Peníze určují úroveň a svobodu našeho žití.

  • By :
  • Category : Ekonomika
  • Comment : 0
Peníze určují úroveň a svobodu našeho žití.

Částky, které doplácíme za zdraví, jsou stále vyšší. Nebývá výjimkou, že na tyto doplatky nezbývá peněz. Důchodce, který má nižší důchod 8000 -10000,- Kč, zaplatí nemalé doplatky za léky, které mu lékař předepíše. Když odečte náklady na bydlení, tak mu na jídlo moc nezbývá. Bohužel je u nás spousta důchodců, kteří nedosáhnou průměrného důchodu, a to se všem lidem zvyšují ceny potravin a nákladů na žití stejně, ať mají příjem vysoký nebo nízký.
srovnané peníze
Také matka samoživitelka, které nikdo neplatí alimenty, si nemůže vyskakovat. Je znám případ, kdy samoživitelka nedostala ani přídavky na dítě, když její partner dlouhodobě nepracoval. Nezbývalo jí nic jiného, než mít dvě práce a postarat se o dítě sama na úkor času stráveného s ním. A později mu vysvětlovat, proč nemůže s dětmi na plavání, na výlet, na tábor. Prostě, že na to nemá.
kožená peněženka
Největší částky z příjmu zaplatíme hlavně za energie a vodu, popř. nájem.  Když jsme na všechno dva a máme oba práci, tak se to dá zvládnout. Jakmile se to z jakéhokoliv důvodu změní, je problém. V současné době rostou ceny všeho, ale platy se nezvyšují úměrně tak, aby pokryly ten rozdíl. Všem je jasné, že zvyšováním naší výplaty roste naše koupěschopnost. Mohli bychom si dovolit lepší bydlení, lepší auto, lepší vzdělání pro své děti, lepší dovolenou, prostě lepší život. Když budeme více utrácet, bude to dobré i pro naši ekonomiku.

Proto i děti bychom měli od mala učit hospodařit s penězi. Dávat jim pravidelně nějakou přiměřenou částku, aby poznalo hodnotu peněz, a aby mělo do budoucnosti přehled v nákladech na žití. Je jasné, že se všechny děti nebudou k penězům chovat stejně, ale získají tím zkušenosti, které se jim jednou budou hodit. Není vhodné, abychom jim dali peníze na všechno, co si přejí a měli bychom je vést k práci přiměřeně jejich věku. Vyvolat v nich pocit spokojenosti, že za nějakou činnost nebo brigádu si mohou koupit cokoli, po čem touží.  O to víc si té koupené věci budou vážit. Jen tak se mohou stát právoplatnými členy naší společnosti.
Je nutné, aby věděly, že bez práce nejsou koláče.

4/5 - (4 votes)