Znáte filmový seriál Jaroslava Dietla z doby socialismu, z roku 1985, s názvem Velké sedlo? Je to jeden z nejlepších seriálů té doby a možná si i vy vybavíte Pavla Nového v roli hrázného Palyzy. Seriál se natáčel na severu Moravy, na přehradě Kružberk, která tehdy sloužila především jako zásobárna pitné vody a také jako ochrana před povodněmi na řece Moravici. V roce 1996 byla nad Kružberkem postavena přehrada Slezská Harta a jde tedy o přehradní kaskádu, která je dnes zároveň využívána pro výrobu elektrické energie. Na Kružberku se od roku 1991 původně nacházely Bánkiho turbíny, které později vystřídala jedna přetlaková Francisova turbína, jejíž výkon činí necelých půl Megawattu.
Francisovy turbíny jsou dnes velmi oblíbené a setkáte se s nimi i na jiných přehradách, například na Lipně – zde na jihu Čech jsou instalovány dvě Francisovy turbíny, každá s výkonem šedesát Megawatt. Umíte si představit, jak velkou silou tlačí spád vody na lopatky takových turbín? Na Lipně je to například vodní masa dopadající na těleso turbíny z výšky úctyhodných 160 metrů a toto zařízení je zde v nepřetržité zátěži mnoho let. Je tedy celkem logické, že turbína musí být zhotovena z velmi kvalitní oceli. A právě tam se uplatní hutní výrobek, ocel 30crmov9.
Jde o vysoce legovaný materiál molybdenem, chromem, vanadem, manganem, fosforem a sírou, s obsahem uhlíku do 0,33 procent, který vykazuje velmi dobré mechanické vlastnosti, zejména pevnost, tvrdost a velmi vysokou odolnost vůči mechanickému namáhání a také vůči korozi. Je to jeden z nejkvalitnějších hutních výrobků pro strojírenský průmysl. Až se budete někdy prohánět na kole po hrázi Kružberka nebo Slezské harty, anebo zavítáte na Lipno, abyste po prohlídce hráze navštívili Čertovy proudy a Čertovu stěnu Luč, vzpomeňte si na slavné Francisovy turbíny, na jejich lopatky a vodní tříšť a také na hutě, kde vzniká polotovar kvalitní oceli, bez něhož by tu žádná turbína v provozu nebyla.