Nedocenitelné účinky zázvoru

Nedocenitelné účinky zázvoru

  • By :
  • Category : Zdraví
  • Comment : 0
Nedocenitelné účinky zázvoru

Jedni ho milují, druzí naopak nesnáší. A takový je zázvor! Rostlina, která je už po tisíce let oceňována jako potravina a lék zároveň. Stejně jako její sestra kurkuma a kardamom, i zázvor se dříve využíval k léčbě nevolnosti a zvrácení způsobených zejména mořskou nemocí.
V roce 1814 anglický lékař potvrdil jeho účinky a poznamenal, že stačí dva nebo tři šálky ke snídani a zmírní se tak účinky dyspepsie způsobenou tvrdým pitím.
Současný moderní výzkum účinky této rostliny skutečně potvrdil. Nesnižuje ale jen nevolnost a zvracení při chřipce, ale používá se i po pooperační léčbě nebo chemoterapii.

Nedocenitelné účinky zázvoru

A jak se zázvor používá?
Jeho oddenek se využívá jako námi známé koření. Krom toho lze ale zázvor použít čerstvý, sušený, v prášku nebo dokonce jako olej či zázvorovou šťávu, což je velmi častá přísada v různých receptech.

Výhody používání zázvoru

1. Obsahuje gingerol
Gingerol je bioaktivní sloučenina v zázvoru, která je zodpovědná právě za jeho léčivé vlastnosti. Podle výzkumu má silné protizánětlivé a antioxidační účinky.

2. Léčba nevolnosti
Zázvor zmírňuje nevolnost a zvracení. Od ranních až po nevolnosti související z chemoterapií.

3. Hubnutí
Zázvor pomáhá při hubnutí a dokáže také snížit hladinu inzulínu v krvi, která je spojena právě s obezitou. 

4. Pomocník při osteoartróze
Osteoartritida je častým zdravotním problémem, který se netýká jen starých lidí. Tato nemoc zahrnuje degeneraci kloubů v těle, což vede k bolesti a ztuhlosti kloubů. Výzkum dokázal, že zázvor při této nemoci pomáhá a bolest výrazně snižuje.

Zázvor a jeho blahodárný vliv na naše zdraví

5. Pomáhá léčit chronické zažívací potíže
Všichni známe bolesti žaludku, které se projevují značným nepohodlím. Opožděné vyprazdňování žaludku je právě hlavní příčinou těchto potíží. Výzkum dokázal, že zázvor prokázal, že urychluje vyprazdňování žaludku a pomáhá tak s dyspepsií.

6. Zmírňuje menstruační bolesti
Dysmenorea je nemoc, která postihuje mladé dívky a ženy. Vyznačuje se silnou bolestí během menstruačního cyklu, která vede až ke zvracení a omdlévání. Je známé, že zázvor pomáhá výrazně snížit tyto bolesti a je třeba ho užívat po celý cyklus.