Jak vybrat kuchyňského robota?

Jak vybrat kuchyňského robota?

  • By :
  • Category : Domácnost
  • Comment : 0
Jak vybrat kuchyňského robota?

Rozlišujeme dva základní typy, a to se sklopným ramenem a se spodním pohonem. U prvního typu je metla umístěna na rameni a neubírá z celkového objemu místo. Roboty jsou vybaveny bohatým příslušenstvím a některé zastanou funkci mixéru i procesoru. Nejčastěji se využívají pro hnětení nebo šlehání, takže jsou ideální pro pečení.
Roboty se spodním pohonem můžete znát i pod pojmem food procesory. Čepele jsou umístěny ve spodu mísy a otáčí se kolem středové osy. Jsou lehčí a skladnější, takže je můžete přenášet. Dokáží šlehat, míchat, strouhat, ale třeba i krájet nebo sekat.
Mouka, vejce, váleček
U zařízení sledujte i pohyb metly, který vás bude zajímat hlavně u míchání. U středového míchání se otáčí buď jedna metla kolem své osy nebo se dvě metly otáčí kolem sebe. Novějším typem je planetární neboli elektrické míchání, kdy se metla otáčí kolem své osy a pohybuje se po míse. Těsto se tak mnohem lépe propracuje a nestane se, že by s míse zůstaly nevyužité ingredience.
Počítejte s tím, že budete potřebovat místo jak na přístroj, tak na doplňkové příslušenství. Zařízení s ramenem jsou větší a těžší. Čím těžší zařízení, tím má lepší stabilitu a je silnější. Je dobré vyhradit si na ně v kuchyni pevné místo. Zařízení se spodním pohonem bývají menší a lehčí. Objem nádoby se pohybuje od 0,3 až do 7 litrů, nejčastěji narazíte na objem okolo 4 litrů, což je ideální pro čtyřčlennou rodinu.
Obecně platí, že čím vyšší příkon, tím vyšší výkon. Zařízení nepracuje celý den, takže jeho spotřeba není tak důležitá jako třeba u lednice. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodný příkon okolo 1 000 W.
Většina robotů je vyrobena v kombinaci kovu a plastu. Kovové části jsou odolné, ale také dražší. Vždy si ověřte, z čeho jsou nástavce a jednotlivé součástky a zda je můžete omývat v myčce. Každé kuchyňské zařízení vydává při práci hluk, což berte v potaz hlavně v případě, že máte kuchyň spojenou s obývákem. A pozor dejte také u délky kabelu, aby se nestalo, že nedosáhne do zásuvky.
Robot se sklopným ramenem
Existují různé typy metel, např. pro hutná těsta, lehká těsta a sníh, flexi metla se stěrkou na krémy apod. Zamyslete se proto, které budete při práci využívat. Vyrábí se z plastu, hliníku a nerezu. Existuje také několik nástavců, všechny však nemusí být v ceně. Mezi základní, které by měly být součástí balení patří ty na strouhání, míchání, šlehání, hnětení a sekání.
Standardní funkcí dnes bývá regulace rychlosti a pulzování. Pokud máte děti, doporučujeme pojistku proti spuštění.
Roboty pořídíte v rozmezí 2–15 tis. Kč. Stejně jako všude jinde, se vyplatí připlatit si za kvalitu.